tarihçe

Cumhuriyetle Yaşıt, yıllık başarı öyküsü
Eyüp Sabri Tuncer

1923

Savaş yılları bitmiş ve hayat devam ediyordu. Eyüp Sabri Bey, doğup büyüdüğü İnegöl’de yeniden ticarete atıldı. Ailesi de işleri de büyüyordu artık; yeni bir başlangıcın tam zamanıydı. Baba evini satıp Türkiye Cumhuriyeti’nin yükselen değeri Ankara’nın yolunu tuttu. 1923 yılında yeni yapılanan ve nüfusu artan başkentte “bonmarşe” olarak tanımlanan perakende satış mağazasını açtı. Eyüp Sabri Bey’in adıyla anılan mağazası bir ailenin ihtiyaç duyacağı zengin bir ürün yelpazesi sunuyordu. Bu dönemde ana faaliyet kolu olan ısmarlama gömlekçilikle birlikte şapka, atkı, mendil, çorap, kösele ve deri valiz, el çantası, şemsiye gibi tuhafiye ürünlerinin satış faaliyetlerini de yürütüyordu. Bir İstanbul seyahati sırasında bir esans satıcısından öğrendiği kolonya imalatı kendisinin ve ailesinin yaşamını kökten değiştirdi.

 
1930

1930'lar

1930’lu yıllara ait zorlu pazar koşullarında, mağazasında satılan tüm ürünlerin fiyatlarının net olduğunu ifade etmek adına ürün kataloğu olarak da kullanılan broşürler hazırladı; kolonya konusunda müşteri kazanmak ve ürünü bir tüketim malzemesi olarak benimsetmek amacıyla posta kutularına, kapılara bırakarak dağıtımı sağladı.

Katalogta yer alan promosyon amaçlı bedelsiz kolonya kuponunu gören müşteriler mağazaya gelerek 12-13 çeşit kolonyadan arzu ettiklerini bedelsiz olarak aldı ve kolonya tüketim alışkanlığı bu sayede oluşmaya başladı. Satın alma şartı olmaksızın yapılan bu promosyon uygulaması sayesinde zamanla kolonyaya olan talep arttı. Günlük hayatta daha çok kullanılmaya başlanan kolonya, halk tarafından beğeni ile karşılandı ve sevilen bir ürün haline geldi.

 
1940

1940'lar

İkinci Dünya Savaşı ile gelen yokluk dönemi, çok partili demokrasiye geçiş ve siyasi çalkantı sonucu üretim giderek azaldı. 1942 yılına gelindiğinde ise büyük bir yangın yaşandı. Yaşanan bu sıkıntılı süreçte çevresinde oluşturduğu güven ve ileri görüşlü tutumu ile yaptırdığı sigorta destekçisi oldu. Böylece kısa sürede yeniden ayağa kalktı.

 
1950

1950'ler

1950'li yılların ortalarına gelindiğinde Eyüp Sabri Tuncer'in iki oğlu iş hayatında aktif rol oynamaya başladı. Oğullarından Sabahattin Tuncer, yurt dışındaki hammadde üreticilerine mektuplar yazarak kendi formülünü geliştirmeye yönelik çalışmalara başladı.

 
1960

1960'lar

1950’lerde başlayan yurt dışı esans temin çalışmaları 60’lı yıllara gelindiğinde önemli bir aşama kat etmişti. O yıl, Sabahattin Tuncer yurt dışına giderek esans üretim süreçleri hakkında bilgi edindi. 1961 senesinde ise şirket yapısı oğullar tarafından, Eyüp Sabri Tuncer ve Oğulları Kollektif Şirketi haline getirildi ve üretim çalışmalarına hızla devam edildi. 1967 yılında çalışmalar netice verdi ve kendi limon kolonyası formülünü geliştirerek üretime geçti. Böylece Türkiye’de hammaddelerden kendi formülünü geliştiren ilk kolonya markası haline geldi.

 
1970

1970'ler

Kolonyaya olan talep giderek artıyor üretim için daha geniş alana ihtiyaç duyuluyordu. 1970 yılında Ulus’ta Işıklar Caddesi’nde bir bina üretim merkezi haline getirildi. Kendi iş süreçlerinin haricinde çevresini de her zaman destekleyen anlayışı ile yerli esans üretim için destekte bulunmaya başladı. Yerli kokulu ürünlerden narenciye kabuk yağları, lavanta çiçeği, kekik vs. esansları artık Türkiye’de üretilebiliyordu. 1972 yılında işi tamamen devralan Sabahattin Tuncer ile birlikte çok ortaklı, halka açık bir şirket olması amacıyla aynı yıl anonim şirket yapısına geçirildi.

 
1980

1980 ve 1990

1980’li yıllarda kolonya üretimi farklı esansların da eklenmesi ile giderek artmaya devam etti. 1994 yılında Sabahattin Tuncer’in oğlu Engin Tuncer yönetimi devraldı. 1995 yılına gelindiğinde ise Ankara Lalahan’da 7000 m2 alan üzerinde son derece modern, tamamen bilgisayar tabanlı üretim sağlayabilen, yüksek üretim kapasiteli bir fabrika kuruldu.

 

2000-2014

Artık tüm iş süreçleri son teknoloji ile üretiliyor ürün gamına kolonya dışında yeni ürünler yeni alt markları ile birlikte ekleniyordu. Amacı dededen kalma markasını Türkiye’nin kültür mirası haline getirmek olan Engin Tuncer, marka bilinirliğini arttırmak adına 2003 yılında ilk televizyon reklamını yaptı. Daha sonra genişleyen ürün gamıyla 2007 yılında çektirdiği reklam filmleriyle bitmek üzere olan oda kokusu sektörünü canlandıran bir politika izledi, bu sayede yeni ürünlerinin önünü açmış oldu. 2007 yılında inovatif ürün konsepti ile Gizli Bahçe, 2009 yılında genç marka algısıyla Perfume Jewels, doğal ve organik konsepti ile EST 1923 markası kuruldu. 2007 yılında yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklendi ve o dönem genişleyen ürün yelpazesindeki ürünler web sitesi üzerinden uygun fiyatlardan satışa sunuldu. Böylelikle Eyüp Sabri Tuncer’in Türkiye’de online olarak satış yapan ilk kozmetik markalarından biri olması sağlandı. O günlerde artan internet alışverişleri yapılan kampanyalarla daha da arttı ve alışılmışın dışında olan bu pazarlama stratejisi ile sektörde markayı daha da ön plana çıkardı. 2011 yılında Mithat Bereket imzalı müziklerini Fahir Atakoğlu’nun yaptığı Türkiye’nin ilk ve tek Koku Belgeseli olan Cumhuriyetin Kokusu Belgeseli yayınlandı. Firmanın köklü tarihini anlatan bu belgesel, özel kokusu ile birlikte satılarak Darüşşafaka ile sosyal sorumluluk projesine maddi katkı sağlamıştır.

 

2015 ve sonrası

2015 yılı başında nitelikli insan kaynağını desteklediğimizi belirten ve ara eleman yetiştirme konusunda dünya genelinde başlatılan, ülkemizde de bir ayağı yürütülen GAN Küresel İşbaşında Eğitim Ağı’nın ilk imzacılarından biri konumuna ulaştık. Üyesi olduğumuz GAN ile sektöre uygun nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda eğitim ve istihdamın arttırılmasını hedefliyor, projede yer alan çalışanların stajyer konumundan daha üst noktalarda yer almasını ve mesleki teknik donanıma sahip olmasını destekliyoruz. Bu bağlamda 2015 senesinin son çeyreğinde başlatmış olduğumuz çalışma ile çalışan eğitimini ve performansını ön planda tutarak iş süreçlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Toplumsal sorumluluk bilinci ile geliştirdiği pek çok proje ile 97 yıldır güven inşa eden Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye’nin koku duayeni olma görevini devam ettirmekte ve dünya çapında mağazalaşmaya yönelik adımlar atarak dünya markası olma yolunda ilerlemektedir.Kişisel bakım, ev kozmetiği, tekstil ve spa ürünlerini kapsayan geniş ürün yelpazesi bugün Türkiye haricinde AB ülkelerinden Amerika’ya, Kıbrıs’tan Avustralya, Rusya, Dubai, Irak, Ürdün, Bahreyn, Tayland, Suudi Arabistan, Umman, Kanada’ya kadar pek çok ülkede satışa sunuluyor. Bugün, kolonya, parfüm, ev kozmetiği, kişisel bakım ve tekstil-spa ürünlerini kapsayan 650’yi aşkın ürün, Eyüp Sabri Tuncer çatısındaki Gizli Bahçe, Perfume Jewels, doğal ve sertifikalı organik ürün konseptinden oluşan EST 1923 alt markaları ile hem mağazalarında hem de internet üzerinden satışa sunuluyor.

Ürün geliştirme ve üretim süreçlerinde hayvanlar üzerinde test etmeden özel teknikler ile çalışmalarını devam ettiren Eyüp Sabri Tuncer, doğaya saygılı üretime önem veriyor. 2016 yılında Avrupa Vejetaryen Birliği tarafından onaylanan ve tüm dünyada en güvenilir vegan/vejetaryen ürün etiketi olarak kabul edilen V-LABEL sertifikası kapsamında Türkiye’nin Vegan Sertifikalı ilk kozmetik markası; Eyüp Sabri Tuncer olmuştur. “Vegan” sertifikası, vegan yaşam biçimini destekleyen sivil toplum kuruluşu ''Vegan Derneği Türkiye (TVD) / V-LABEL Türkiye'' yetkililerince verilen bir sertifikadır. Ürün içeriğinde hayvanlardan elde edilen hiçbir içeriğin kullanılmadığını ve hayvanlar üzerinde test yapılmadığını göstermektedir. Bununla birlikte ürünün tüm üretim aşamalarında ve uygulamalarında yüksek kalite seviyesinin korunmasına yönelik gösterdiği hassasiyet ile ürün güvenliği ve güvenli üretim konusunda GMP (Good Manufacturing Practices) belgesinin, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerinin ayrıca Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından kendi kategorisinde en çok beğenilen ve tercih edilen marka belgesinin de sahibi. Eyüp Sabri Tuncer, üretim ve hizmet sürecindeki sürdürülebilirlik çalışmaları ve toplumsal sorumluluk anlayışı ile 2010 yılından beri Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin (UN Global Compact) imzacıları arasında yer alıyor.”