İstanbul Kokuları

Geleneksel olarak toplumumuzda kolonyanın yeri ayrıdır. Kolonya kokusu kimi zaman, misafirliği, bayramları ve bu durumlara benzer olarak özel zamanları anımsatabilen bir koku olabilmektedir. Bu anlamda da uzun yıllardır değişmeyen bir gelenek olduğunu söylemek de mümkündür. Bu noktada Eyüp Sabri Tuncer kolonyalarının değişmeyen kalitesi ile birlikte misafirlikleri taçlandırabilirsiniz. Nitekim geçen zaman içerisinde farklı kokular ile bütünleşmesi, özellikle İstanbul’un tarihi güzellikleri çerçevesinde yeni kokular ile buluşması sonucunda ortaya çıkan çeşitler ile yalnızca bir kolonya olarak değerlendirmenin dışına çıkan Eyüp Sabri Tuncer evde aradığınız ferahlığı ve yumuşaklığı bulmanıza da yardımcı olacaktır. Bu anlamda geliştirilen formülü ve bir araya getirilen notaları ile birlikte evinizde fark yaratmanız da mümkündür. Aynı zamanda bir kolonyadan fazlası olarak kullanım alanında da genişlik sağlayabilirsiniz. Güzel kokular ile birlikte kolonyanın sakinleştirici ve ferahlatıcı özelliğine erişmek zor değildir. Aynı zamanda içerisinde bulunan alkol ile birlikte yüzeylerde de kullanarak daha temiz ortamlar oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Farklı kolonya çeşitleri ile birlikte kişiler kendilerine uygun kokuyu bulabilirler. Klasikleşen tarzın dışına çıkmakta bu anlam da mümkün olacaktır. Buna binaen bakterilere karşı etkili olabileceği öngörüsünün yanı sıra ferah bir hava da oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda farklı kolonya çeşitleri ile birlikte misafirlerinize de ikram ederken hoş ortam oluşturmanıza fayda sağlayacaktır. Misafirliklerin havasını değiştirebileceğiniz gibi şişe boyutlarına göre yanınızda taşıyarak havanızı da gittiğiniz ortama sunmanızı mümkün kılacaktır diyebiliriz. Bu anlamda oluşturulan İstanbul kokuları İstanbul’u seven, İstanbul havasını içine çekmek isteyenler için birbirinden farklı çeşitleri ile geniş bir seçim yelpazesini de ortaya koymaktadır. İstanbul’un tarihi yerlerinin bir cam şişe içerisinde vereceği mutluluğu sunan İstanbul kolonyaları ile birlikte yeni bir kolonya deneyimi yaşamak mümkündür.

Galata Kulesi’ni Ellerinizde Hissedin

İstanbul’a özel hazırlanan kolonyalar ile birlikte en uzak zamanda bile İstanbul’u duyumsamak artık mümkün diyebiliriz. Özellikle farklı tarihi yerleri ile pek çok insanı büyüleyen kozmopolit şehir, klasikleşen galata kulesi ile birlikte koklayarak hissedebileceğiniz bir atmosferin içerisinde bulunmaktadır. Öyle ki meyve kokuları ile harmanlanarak hazırlanan kolonya farklı notaları da içerisinde bulundurmaktadır. Yıllarca İstanbul’un gözcüsü imajını koruyan ve günümüzde de İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen kule, İstanbul tarihi yapılar içerisinde en göze çarpan eserlerden bir tanesidir. Bu anlamda mandalina ve yeşil tonlarının ilk nefeste gelen dokusunun alt katmanlarında yasemin, beyaz gül gibi hafifliğin timsali kokular ile buluşması, bu tarihi yapının dik duruşunu galata tower kolonya ile anımsatacak niteliktedir diyebiliriz.

Ayasofya’nın Tarihe Meydan Okuyuşuna Ev Sahipliği Yapın

İstanbul denildiğinde akla gelen bilgilerden biri de elbette pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıdır. Bu ev sahipliği sürecinde tarihten günümüze meydan okuyarak gelen Ayasofya mimarisi ve sanat eserleri ile birlikte mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İstanbul’un içinde barındırdığı bu tarihi güzelliğin temsili olarak tarihi İstanbul kolonyaları serisinde de yerini almaktadır. Nitekim klasikleşen bir medeniyet sembolü olarak hadia sofia  içerisinde klasik kokuların uyumunu barındıran kolonya gül, sandal ağacı, amber ve paçuli notalarının uyumu ile taçlanmaktadır. Tarihi içine çekmek isteyenler için keyifli bir seçim olacağını söylemek de elbette mümkündür. Farklı kokusu ve uyandırabileceği tarihi hisler ile İstanbul görülecek yerler listenizin başında gelen tarihi atmosferi kolonya seçiminiz ile taçlandırabilirsiniz.

Kız Kulesinin Güzelliğine Kapılın

İstanbul muhteşem boğaz manzarasının seyrine dalmak için en güzel yerlerden biridir demek doğru bir söylem olacaktır. Bunun yanı sıra boğaz içerisinde eşsiz bir tarihi esere de ev sahipliği etmektedir. Bu tarihi mekan İstanbul tarihi yerler içerisinde en çok aşıkların ilgisini çekmektedir diyebiliriz. Bu noktada Kız Kulesi yıllardır seyredilen ve denizin ortasında pek çok hikayeye de kapı aralayan bir yer olarak bilinmektedir. İki kıtanın ortasında oluşturulan kuleyi temsilen oluşturulan Maiden’s Tower kolonya içerisinde neroli ile meyve notalarına kulak kabartan, oud ile eskileri çağrıştıran, virjinya sediri ve vanilyanın da eşlik ettiği bir koku sunmaktadır. Bu anlamda İstanbul’da tarihi turistik yerler içerisinde farklı bir yeri olan kule ile yeni bir koku deneyimini de yaşayabilirsiniz.

Kapalı Çarşıyı Keşfedin

İstanbul içerisinde adeta örülmüş sokakları ile dillere destan olan kapalı çarşı keşfedilecek yeni bir dünyayı andırabilmektedir. Farklı etnik birlikteliklerin bir arada olduğu, renkli tezgahları ile birlikte masal alemine kapı aralayan tarihi mekan özellikle turistlerin de büyük ilgisini çekmektedir diyebiliriz. Bunun yanı sıra herkes için farklı anlamları barındırabilen yapısı ile ev sahibi İstanbul gezilecek yerler arasına bu alanı da koymaktadır. İstanbul serisinde de kendine yer bulan Grand Bazaar kolonya içerisinde meyvelerin ve baharatların bir arada olduğu bir koku serüveni ortaya koyar. Limon, mandalina gibi üst notaların yanı sıra sedir, baharat, lavanta, amber ve misk gibi klasikleşen kokuları da Grand Bazaar İstanbul kolonyası bir araya getirmiştir. Benzer bir biçimde Egyptian Bazaar İstanbul kolonyası da tarihi mısır çarşısını tıpkı kapalı çarşı gibi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada Mısır Çarşısı ile özdeşleşen kokuları da kolonya içerisinde bulmanız mümkündür. Bu anlamda da Egyptian Bazaar içerisinde yeşil ve beyaz çayın, misk ve amber ile uyumunu bulmak mümkündür.

Yerebatan Sarnıcı ile Gizemli Bir Dünya

Diğer adı ile Bazilika Sarnıcı olarak da bilinen yapısı itibariyle halk tarafından Yerebatan Sarnıcı olarak isimlendirilen tarihi yapı, İstanbul içerisinde bilinen tarihi yapılardan biridir. Bizans döneminde yapılan Basilica Cistern kitaplardan filmlere pek çok yapıma da ev sahipliği yapmıştır. Mistik ve gizemli bir atmosfer yaratan sarnıç içerisinde bulunan medusa ile birlikte İstanbul tarihi mekanlar içerisinde önemli bir noktada yer almaktadır. Bu anlamda simge haline gelen yapıyı hatırlamak isteyenler için müge, yasemin ve sandal ağacı notalarını bir araya getirerek tarihi bir atmosferi yaşamanıza imkan tanıyor diyebiliriz. Bu noktada Basilica Cistern İstanbul kolonya ile birlikte gizemli bir dünyaya adım atmak da oldukça mümkün. İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı tarihi ile keyifli bir koku deneyimi yaşayabilirsiniz. Geleneksel ritimlere yeni bir bakış kazandırmak isteyenler için farklı kokular ile İstanbul’a ulaşmak daha kolay diyebiliriz.

İstanbul’da Tarihi Bir Gezintiye Çıkın

İstanbul, iki kıtayı bir araya getiren ve farklı medeniyetleri tarihte buluşturan kozmopolit bir şehir olmasının yanı sıra, konum itibariyle baharat ve ipek yoluna da tanıklık etmiş bir şehirdir. Bu anlamda pek çok insanda hayranlık uyandıran Topkapı Sarayı gibi farklı mimari yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra bir simge olarak da kabul gördüğünü söylemek mümkündür. Benzer bir biçimde tarihin içine dalmak isteyenler için İstanbul harem kokusu doğru bir tercih olabilir. Bu anlamda Eyüp Sabri Tuncer kolonyalarına da yeni bir ferahlık getirmektedir. Haliç gibi farklı yapılar gibi bireylerde bıraktığı mistik izler de göz önünde bulundurulmuştur. Örneğin Bosphorus yani surlar ile çevrili şehrin tarihi havasını tatmak isteyenler mandalina, greyfurt gibi meyveler ile birleşen biberiyenin tavrını ve sur manzarasını anımsatan deniz notalarını bir arada bulabilmektedir. Aynı şekilde Eyüp sultan için oluşturulan notalar ile atmosferi yakalamanız mümkündür. Yine İstanbul’un simgelerinden biri olan Sultan Ahmet ile yeni bir koku deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR