KATI SABUN

Katı sabun, genellikle kalıp şeklinde gelen ve yoğun bir dokuya sahip bulunan bir sabun türüdür. Genellikle kimyasalların, katı ve sıvı yağların bir karışımından yapılır. Sabun, insan derisi de dâhil olmak üzere yüzeylerdeki kiri temizlemek için etkili bir yöntemdir. Diğer faydalarının yanı sıra, katı sabun, cildi etkili bir şekilde temizleyen pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Bu nedenle, insanlar tarafından en çok tercih edilen temizlik araçlarının başında gelir. Sadece cildi temizlemekle kalmaz, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde cildin iyileşmesine de yardımcı olur. Sabun, yağların bir alkali ile sabunlaştırılmasıyla yapılır.

Katı Sabun Özellikleri

Sabun, etrafınızdaki tüm insanların hijyeni için kritik bir unsurdur. Şirketiniz veya işletmeniz sabun kullanmıyorsa, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor demektir. Sabuna erişimi olmayan, hastalığa ve bakterilere maruz kalabilecek kişiler için tehlikeli altındadır. Doğal katı sabun, evde, iş yerinde, okulda ve eğlence merkezlerinde kullanılabilir. Sabun, her ortamda ve mekânda bulunması gereken, lüks olmayan aksine en çok ihtiyaç duyulan temel bir temizlik ürünüdür.

Sabunun pek çok özelliği vardır. Katı sabunun özellikleri arasında en öne çıkan unsur; temizleme gücüdür. İçerisindeki organik yağlar ile bakterileri parçalayabilir, böylece her türlü yüzeyi temizlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda toksik değildir ve biyolojik olarak organik bir üründür. Bu bağlamda, katı sabun, çevre dostu olarak nitelendirilen bir temizlik ürünüdür.

Sabun ürünleri hijyendenilince ilk akla gelen ürünlerden birisidir. Sabunlar, temizlik sektörünün büyük bir bölümünü oluşturur. Sabun, insanların hijyeni için kritik bir unsurdur. Bu nedenle, genel sağlığı destekleyen temel faktörlerden biri olarak görülebilir.

Sabun Çeşitleri

Sabunlar birçok biçimde satışa sunulur ve müşterilerin bir formülü diğerine tercih etmelerinin çeşitli nedenleri vardır. Bazı müşteriler ellerine yardımcı olması için kalıp sabun isterken bazıları da kolaylık sağlamak için sıvı sabunları tercih eder. Sabunlar, kişisel hijyeninizi sağlamak için kullanabileceğiniz ürünlerdir. Sabunlar genel olarak üç başlık altında değerlendirilir.

 • Sıvı sabunlar
 • Kalıp sabunlar 
 • Vücut yıkama sabunları

Sıvı sabunlar, kolay saklama ve pratik kullanım amacına uygun olarak geneldeplastik pompalı kaplarda bulunur. Öte yandan, hem vücut hem de katı sabunlar sıvı sabunun aksine katı halde bulunurlar. Katı sabun tipik olarak yuvarlak bir şekle sahipken, vücut yıkamaları daha çok bir kalıp sabun gibidir.

Çeşitli şekil, boyut ve kokulara sahip birçok farklı sabun türü vardır. Sizin için en iyi sabun, cildinizin neye ihtiyacı olduğuna ve ne tür havalarda yaşadığınıza bağlı olacaktır. Yüz temizleme sabunu arıyorsanız, gliserin yüzünüzü yumuşak ve parlak hale getirmeye yardımcı olduğu için kullanmanız gereken türdür.

 • Eşek Sütlü Doğal Zeytinyağlı
 • Keçi Sütlü Doğal Zeytinyağlı
 • Klasik %100 Bitkisel Zeytinyağlı

Doğal ve organik katı sabun çeşitleri kategorisine örnek olarak gösterilebilirler.

Cilt Tipleri ve Sabun

Çoğu insan, cilt tipinin en iyi sabunu belirleyebileceğini bilir. Cildiniz kuruysa, yüksek düzeyde nemlendirici maddeler içeren ve cildi pul pul dökmeyip aksinenemlendirerek cilde canlılık kazandıran bir sabun isteyeceksiniz. Cildiniz yağlıysa kurutucu içerikli sabunlar aramak isteyeceksiniz.

Sabunla ilgili en iyi şey, sadece vücudunuzu yıkamaktan daha fazlası için kullanılabilmesidir. Ayrıca saçınızın güzel kokmasını, mutfak gereçlerini temizlemesini ve giysilerdeki lekeleri çıkarma gibi farklı alanlarda yardımcı olabilecek olan çok amaçlı bir üründür.

Çok amaçlı ürünün farklı kullanımlara uygun türleri vardır. Katı sabun markaları bu anlamda oldukça fazladır. Her bütçeye ve cilt tipine uygun bir sabun türü bulunabilir. Piyasada farklı katı sabun fiyatları aracılığıyla farklı cilt tiplerine uygun katı sabun çeşitleri bulunabilir.

Sabunlar ne kadar dayanır?

Doğal sabun, yüksek PH değerine sahiptir. Katı sabun PH değeri 9’dur. Bir sabun ne kadar doğal içeriklerle üretildiyse o kadar yüksek PH değerine sahip olur. Yüksek PH bazı durumlarda cildi kurutabileceğinden, PH değeri daha dengeli olan ürünler tercih edilebilir. Doğal bir sabunun kullanım ömrü daha uzun olur. Klasik bir sabunun kullanım ömrü, ambalajından çıkarıldıktan itibaren 12 aydır.

Sabunun uzun ömürlü olması için kullanımına dikkat etmek gerekir. Organik katı sabun nemden, ısıdan, ışıktan uzak tutulmalıdır. Uzun ömürlülüğü sağlamanın bir diğer yolu da sabunu, ıslak bırakmamaktır. Sabunu tamamen kurutmak için bir havlunun üzerine koyun veya iyi havalandırılan bir alana asın. Sabunlar ellerinizi temizlemek için kullanılır ancak ıslak bırakılırsa kimyasal bileşimleri belirli maddelerle reaksiyona girebileceğinden çok zararlı olabilirler.

Sabunlar değiştirilmelidir çünkü düzenli kullanılmazlarsa sabun bozulur ve temizlemeyi etkili bir şekilde gerçekleştiremez. Yeni bir sabun satın alırsanız, optimum sonuçlar için önceki sabunla aynı boyutta olduğundan emin olun.Sabun Kullanımı

İnsan vücudu, her biri farklı işlevlere sahip milyarlarca hücreden oluşur. İnsanı eşsiz ve güzel yapan bunlardır.Bununla birlikte, zamanla cildinizde birikebilecek cilt lekeleri sorun yaratabilir. Bu tarz olumsuz durumların önüne geçebilmek adına zeytinyağlı katı sabun kullanmakta yarar vardır. Sabun kullanımı ile ilgili bazı önerilerden bahsedilebilir.

 • Organik sabunlar ile cildinizi düzenli olarak temizleyin
 • Duş esnasında nemlendirici bir vücut sabunu kullanın
 • Gün içerisinde toz ve kirler yüzünden tıkanan gözenekleri açmak için muhakkak yüzünü organik katı sabunlar ile yıkayın

Sabunun giderek yaygınlaşması sayesinde her zaman ve her yerde elleri temizlemek mümkündür. Islak bir bezle ile ve cildinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bezi yüzünüze veya ellerinize sürmeden önce durulayın. Vücudunuzu ovmak için ılık su da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir sabun kullanımı cildinize iyi gelir.

Bir kalıp sabun kullanmaya ilk başladığınızda vücudunuz biraz kuru hissedebilir. Ancak endişelenmeyin, insanların başlangıçta bir miktar kuruluk yaşaması normaldir. Bunun nedeni, sabunun cildinizin yüzeyindeki fazla yağı çıkararak daha az parlak olmasına neden olmasıdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına banyodan sonra nemlendirici kremler ve losyonlar uygulanabilir.

Sabunun Cilde Faydaları

 

Temizleyiciler binlerce yıldır var ve uzun zamandır güzellik endüstrisinin bir parçası konumundalar. Genellikle ciltteki birikintileri gidermek veya derinlemesine temizlemek için sabunlardan yararlanılır. Pek çok insanın bilmediği şey, sabun gibi hijyen ürünlerininvücuda birçok yönden yardımcı olabileceğidir.Hijyen ürünlerinin bağışıklık arttırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve enerji seviyesini yükselttiği gözlenmiştir.

Sabun satın alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Dikkat edilmesi gereken özellikler malzemeler, ambalaj ve maliyettir. Hassas ciltler için en iyi sabunlardan biri zeytinyağlı katı sabun ürünüdür. Bunun nedeni zeytinyağlı sabunun olumlu özellikleridir.

 • Sivilceli yüzeyleri iyileştirici etkisi vardır
 • Vücudu nemlendirir ve böylelikle yumuşatmış olur
 • Tüm cilt tiplerine uygundur
 • Etkili bir temizlik aracıdır

Bu özelliklere sahip zeytinyağlı organik sabun ürünlerini tercih etmekte sayısız yarar vardır. Bu ürünler bazı standartları tutturmalı ve bazı uluslarası sertifikalara sahip olmalıdır. Bu tarz metotlar ile sabunun doğallığı ispatlanır. Ürünün doğal olduğunu kanıtlayan bir takım özellikler vardır.

 • Uluslarası laboratuvarlarda gerçekleştirilen testlerde dermatolojik açıdan başarılı olması
 • İlaç ve kozmetik sektöründe kullanılan paraben gibi materyaller barındırmaması
 • Üretim aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması

Doğal ve organik katı sabunların temizlik dışında faydaları ve yardımcı oldukları konular vardır. Sabunlu bulaşık bezinizi her türlü yüzeyi ovmak ve detaylıca temizlemek için kullanabilirsiniz.

Kişisel hijyen rutininizi değiştirmek istiyorsanız katı sabun harika bir seçimdir. Ayrıca cildi nemlendirmek ve güçlendirmek, vücudunuzda bulunabilecek toksinlerden kurtulmak gibi birçok konuda yardımcı olur.

Sabun kullanımı uzun zamandan beri var ve bugün hala ev bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerden biridir. Bununla neler yapılabileceğini öğrenmek için katı sabun nasıl kullanılır anlamanız gerekir. Başlangıç ​​olarak, sabunun, sabun liflerine yapıştıkları yüzeyde yağları yakalayarak etkili olur. Bu, daha temiz bir yıkama sağlarken aynı zamanda ciltteki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR