Kullanıma Uygun Olmayan Ürünler ve Garanti

www.eyupsabrituncer.com, satışını gerçekleştirdiği ürünler için yasaların belirlediği çerçeve ve ürün ambalajında yer alan bilgiler doğrultusunda kullanım garantisi sunar. Kullanıma uygun olmayan ürün kapağı açıldıktan sonra renk, koku, etkinlik, ambalaj vb. şartları karşılamayan ya da saklama veya depolama koşullarından kaynaklanan herhangi bir hata nedeniyle fiziksel ve kimyasal özelliklerinde değişiklik gösteren, etkinliğini yitiren ürün olarak tanımlanmıştır.

İade Şartları

EST 1923 Perakende ve İnteraktif Mağazacılık Tic. Ltd. Şti. en üst düzeyde müşteri memnuniyetini esas alan bir vizyonla yönetilmektedir. Cayma hakkı, müşterinin satın alınmış ve teslimi yapılmış ürünün kullanımından, gerekçeli ya da gerekçesiz olarak vazgeçme hakkı olarak tanımlanır.

www.eyupsabrituncer.com üzerinden alımını gerçekleştirdiğiniz her bir ürünün iadesini faturasıyla birlikte kargo ücreti firmamızca ödenmek suretiyle 14 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. 14 – 30 gün aralığında kargo masrafı siz değerli müşterimiz tarafından ödenmek suretiyle iadenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sipariş verdiğiniz ürünlerinizi kargoya vermeden önce iptal ettirmek isterseniz sadece sabit hatlardan ulaşabileceğiniz 0800 219 80 02 no.’lu ücretsiz Müşteri Danışma Hattımızı arayarak ya da eyupsabrituncer@eyupsabrituncer.com üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Teslimat ve Kargo

www.eyupsabrituncer.com üzerinden iletmiş olduğunuz siparişiniz, onaylandıktan ve onay maili size ulaştıktan sonra kampanya dönemleri dışında saat 15:00’a kadar vermiş olduğunuz siparişler 1 iş günü içerisinde hazırlanarak kargoya verilir.

Kampanya dönemlerinde ise kargo teslim süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ürünü teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Kargo Firması ile yapılan gönderilerde, taşıma sırasında paketin zarar görmesi durumunda zarar www.eyupsabrituncer.com tarafından karşılanır.

Zarar görmüş ya da içinde eksik ürün yer alan paketler teslim alınmayarak, kargo firma yetkilisine ‘hasar tespit tutanağı’ ya da ‘’durum tespit tutanağı ‘’hazırlatılmalıdır. Eğer kargo firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, paketin kargo firma yetkilisi ile birlikte açılarak ürünlerin hasarsız teslim edilip edilmediğini kontrol ettirme ve hasarla karşılaşılması durumunda yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Ürünü hasarı nedeniyle kargo firmasına paketi teslim ettiğinizde, firmamızı Müşteri Danışma Hattı veya Müşteri Görüş Formu’ndan bilgilendirmenizi rica ederiz.

Herhangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde kurumumuz ile ücretsiz Müşteri Danışma Hattımız olan ve sadece sabit hatlardan aranabilen 0 800 219 80 02 telefon numarasından veya Müşteri Görüş Formu üzerinden irtibata geçmeniz halinde, tarafınıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

EST - Tube

önceki
{{currentNo}} / {{pageCount}}
sonraki
 
 

{{video.title}}

{{video.content}}

Tümünü Görüntüle

Sizden Gelenler

önceki
{{currentPage}} / {{pageCount}}
sonraki
 
 

{{comment.title}}

 

Tümünü Görüntüle
 
Ürün Sepete Atıldı